На море в Бургас? Защо не!
Този пътепис първоначално трябваше да се казва “10 причини да изберете Бургас за лятната си ваканция”.
После си дадохме сметка, че може да ни заподозрат, че правим рекламна кампания на Министерството на туризма. Затова променихме заглавието, но ако стигнете до края на статията, ще разберете кои са 10-те причини да предпочетем именно Бургас за почивка на морето това лято.
Знаете, че “Отбивки” е некомерсиален проект. Никога не сме правили явна или скрита реклама на курорти, хотели и заведения. Ние сме просто семейство пътешественици с малък блог, в който споделяме нашите открития. Ако препоръчваме нещо, то е защото сме го посетили като клиенти и сме останали доволни.
И така.
Някъде в средата на юни почнахме да правим планове за едноседмична ваканция. След месеци на изолация покрай COVID-19, копнеехме за едно истинско море. Спряхме се първоначално на Никити (Гърция) по съвет на наш приятел. Направихме резервация и започнахме да броим оставащите дни до ваканцията. През юни всичко изглеждаше спокойно – броят на заразените от вируса намаляваше, Гърция отвори границата си, в социалните мрежи почнаха да се пълнят със снимки от красивите плажове на Ситония…
С наближаването на заветната дата за начало на отпуската обаче новините рязко се влошиха. Телевизиите показваха всеки ден километрични опашки от чакащи на КПП Кулата.
Ден преди да заминем, все още нямахме отговор на попълнените формуляри с QR код, който е задължителен за влизане. Говореше се, че всеки момент ще въведат задължителен PCR тест за влизащите от България. До последно се чудихме – в колко часа през нощта да тръгнем, за да избегнем дългото чакане на границата.
Буквално вечерта преди заминаване решихме да си спестим целия този стрес. Отменихме резервацията за Никити, наехме апартамент в центъра на Бургас и на другия ден потеглихме.
Защо пък точно Бургас?
Причина №1 – Магистралата. Тук няма да се спираме на лошата настилка и нахалните шофьори. Това всеки го знае. Въпреки тях АМ “Тракия” е основателна причина човек да предпочете българското море пред гръцкото, особено в ситуация на пандемия. От София си за три часа на морето. Без ранно ставане, без опашки, без тестове на границата. Тръгваш в 10 сутринта и за обяд си на Морската гара в Бургас, където можеш да седнеш на обяд с вкусна храна и прясна бира.
Може и да ви прозвучи парадоксално, но Причина №2 е именно Храната. Да, никъде у нас не правят толкова вкусни калмари и риба, както в гръцките таверни. Но и цените тук са несравнимо по-ниски от гръцките. Общо взето – всичко е наполовина по-евтино.
Пример – вечеря с два вида предястия (салата и калмари), три основни (риба за нас и скара за детето) и бутилка вино в добър ресторант излиза 60-70 лв. В Гърция сумата е същата, но в евро.
Няма да е пресилено, ако кажем, че със спестените пари от гръцкото море, си организирахме истинска гурме ваканция тук. (В края на статията ще видите топ предложенията ни за хранене в Бургас – лично изпробвани от нас това лято.)
Когато си с малко дете, тези неща са от голямо значение. Както е важно и наличието на забавления по време на ваканцията. В това отношение Бургас е далеч напред – не само пред Халкидики, но и в сравнение със София и повечето големи градове в България. (Май само Варна разполага с повече атракции за деца, но пътят до там е двойно по-дълъг.)
И така – причина №3 e Морската градина и забавленията, които тя осигурява. Уникалното съчетание на зеленина, поддържани цветни алеи, безброй атракции и детски кътове, както и гледката към безкрайната морска шир, правят това място наистина вълнуващо и необикновено.
В сърцето на „Морската“ се намира и голям лунапарк, който е истински рай за малчуганите. Тук ще откриете десетки атракциони за всички възрастови групи, като блъскащи колички, бънджи, батут джунга, клатушки, арена за родео, кула за джъмпинг, въртележка манеж, която издига децата високо в небето, качени върху слонче, кълвач или куче. И още, и още.
ВИДЕО С НАЙ-ЗАБАВНИТЕ МЕСТА ЗА ДЕЦА В БУРГАС
Сред атракциите на Морската градина е и първата хобитова къща в България. Тя е точно копие на дома на Билбо Бегинс от трилогията „Властелина на пръстените“ – ниска, със заоблени форми и покрив, покрит със зелен райграс, по който малчуганите умират да се катерят. Намира се на метри от „Флората“, а в съседство с нея има още една вълшебна забележителност – триметрова фея, която изглежда така, сякаш е заспала дълъг сън на поляната.
Една от последните придобивки на бургазлии е светещият фонтан, който се намира в началото – до терасата при Морското казино. Той сменя цветовете си през определен интервал от време и е истинска наслада за окото.
Тъй като Морската градина на Бургас се простира на площ от цели 600 дка, в нея ще откриете още много атракции – детски кътове с люшки и катерушки, изкуствени езерца с малки островчета за прескачане, въжени мостове и какво ли още не.
Говорейки за забавления, не трябва да пропускаме Фестивала на пясъчните фигури – причина №4.
Този фестивал вече се е превърнал в една от емблемите на Бургас. Всяка година красивите пясъчни фигури привличат хиляди туристи от цял свят. Естествено, най-голям интерес към него проявяват децата, тъй като виждат любимите си герои от анимационните филми и приказките.
Изграждането на пясъчните фигури започва в началото на лятото. Мястото е парк „Езеро“, който се явява естествено продължение на Приморския парк. Подобно на карнавалите, всяка година темата е различна и всички скулптури са подчинени на нея.
Процесът по изработване на скулптурите от пясък отнема доста дълго време. Първо се подготвя теренът, който трябва да издържа на дъждове и вятър. После се пресява пясъкът, служещ за строителен материал. После започва извайването на фигурите, което отнема дни и седмици. Резултатът е смайващ. Един приказен свят, в който реалността отстъпва място на фантазиите.
Тази година успяхме да го посетим даже преди всички останали – ден преди официалната му премиера. Пазачите на входа видяха разочарованието по лицето на детето, когато разбра, че още не е отворен. И ни пуснаха да се разходим между статуите от пясък гратис.
Причина №5 – Морската гара. „Не е измислица – морето и щастието съществува“ – тази мисъл на поета Христо Фотев посреща всеки новодошъл в обновеното пространство на Морската гара в Бургас.
Тук спокойно може да изкарате цял ден с вашето дете. Има всичко, от което се нуждаете – забавления за малчуганите, вкусна храна, много пространства за разходки, красиви гледки.
При Морската гара ще откриете и може би най-оригиналната детска площадка в България. Тя е наречена „Фарът“ и наподобява морски фар, който дори свети с пулсираща светлина през нощта – точно като истински. От поставянето й през 2017 г. досега е направила щастливи стотици хиляди деца.
Фарът си има своя наблюдателница, която е свързана с въжен мост с основната кула, която е на две нива. Малчуганите могат да избират между две стълби – въжена и дървена. Следва пускане по пързалка, която е по-дълга от обикновените и представлява син тунел.
Освен морски фар, площадката разполага с пружиниращ сал, тройна люлка махало, люлка везна, както и батути за скачане. Настилката е от тартанови плочи, които омекотяват удара при падане на децата.
Идеята на площадката, разбира се, произлиза от морската тематика и мястото, на което е разположена. Намира се до известната на всички бургазлии „Магазия 1“ – стари пристанищни складове в близост до вълнолома. На метри от нея са рибарските корабчета, а малко по-надолу по вълнолома е и Морската гара, откъдето тръгват туристическите корабчета за остров Света Анастасия – причина №6.
Уникалното късче суша насред морската шир, служило в миналото за затвор, а днес превърнато в туристическа атракция.
Островите са символ на свободата. Парче земя, откъснато от сушата. Обградено от всички страни от вода. Насред безкрайното море. Далеч от цивилизацията. Буквално и преносно. Но островът е не само географско понятие, а и житейска метофора. Място, на което можеш да избягаш от рутината, от скучното ежедневие, да се опиташ нещо ново, различно. Където можеш да презаредиш батериите и да изчистиш съзнанието си. Място-скривалище от проблемите.
Няма начин да не изпитате това чувство, стъпвайки на обраслия с билки и смокини остров, намиращ се на по-малко от час път с кораб в Бургаската акватория. Да се разходите с детето сред поляните с цъфнали макове и лайка, да подишате чистия морски въздух, богат на озон и морски соли, да изпиете чаша домашна лимонада в „Лекарната“ на острова… Безценно! Тук няма клаксони на коли, изнервени шофьори и прелитащи самолети.
Освен оазис на спокойствието, Света Анастасия е и много забавна дестинация за най-малките. Кое дете не е мечтало да попадне на пиратски остров и да намери заровено съкровище? Тук мечтата се превръща в реалност. Една от стаите към музея на острова е превърната в „истинска“ пиратска съкровищница. Зад дебелите стъкла се крият купчини с жълтици – испански реали, венециански дукати и турски алтъни.
Връщайки се на сушата, няма как да подминем и Главните улици на Бургас – причина №7.
Бургас е май единственият български град с две “главни” – “Александровска” и “Богориди”. И двете са пешеходни и приятни за разходка, особено привечер. Направи ни добро впечатление украсата по “Богориди” с разноцветни чадъри и надуваеми цветни топки. За детето бе голямо забавление да върти колелото на “Грамофона” – една от градските легенди на Бургас, която е реставрирана и е като магнит за децата. На другата главна улица пък има друга голяма атракция за деца и възрастни – фонтаните, които разпръсват водна пара. Намират се на площад “Тройката”.
Тук е мястото да споменем и вълшебните пейки – причина №8. Те са под формата на разтворени книги.
По тях са изписани стихове на любими бургаски поети, като Христо Фотев и Петя Дубарова. Доста оригинална идея, която едновременно забавлява и образова.
Две от тези пейки се намират именно на пл. “Тройката”. Други три открихме в близост до Морската гара.
“Разтворените книги” не са единствените причудливи пейки в Бургас. Натъкнахме се на още няколко произведения, като тези две пейки с разноцветни моливи. Едната е поставена на площадчето пред църквата “Св. Св. Кирил и Методий” (много близо до апартамента, който бяхме наели), а другата – при комплекс “Флора” в Морската градина.
Там се намира още една причудлива пейка, оформена като щипка за простиране на пране. В долния край на Морската градина пък открихме соларна пейка с ергономична форма – в нея човек може не само да седне удобно, но и да си зареди телефона, докато почива.
Соларните панели на покрива й позволяват зареждане на четири електронни устройства едновременно.
Ако имаше класация за най-остроумни пейки в България, сигурно Бургас щеше да заема първите три места.
Zoo Бургас – причина №9.Знаете ли, че само на десетина километра от центъра на Бургас се намира най-голямата ферма за отглеждане на пауни в Европа.
Тук може да видите над 25 вида екзотични птици, повечето от които не се срещат в дивата природа и са редки екземпляри, получени от кръстосване на различни породи.
Птиците са толкова много и толкова интересни, че ще ви трябва известно време да свикнете цялата тази красота, събрана на едно място. Сигурно ви се е случвало да видите паун и да чакате дълго време да си разтвори перата за снимка. Тук гарантирано няма да имате такъв проблем. Освен че позират за снимки, пауните се оказват и доста общителни. Те с охота приемат храна от посетителите.
За разлика от повечето зоологически градини в България, храненето на животните тук не е забранено, а тъкмо обратното – хората са насърчавани да го правят. Само срещу 1 лв може да закупите порция семена, с която вашето дете да нахрани пауните.
Освен пауни, в зоокомплекса има още десетки видове интересни животни, като бели арктически вълци, щрауси, понита, лами, елени лопатари, кенгуру, нутрии, холандски козички, вълци, лисици и др. На повечето от тях също е разрешено да се дава храна. Към комплекса има детски кът с люлки и катерушки, както и възможност за езда на пони с помощта на инструктор. Има и заведение, където може да обядвате. Комплексът е отворен всеки ден от 9 до 19 часа. Виж повече тук.
Причина №10 са Бургаските солници. Бяхме чували за това уникално СПА на открито, но никога досега не го бяхме посещавали.
Намира се в края на морската градина – при Атанасовското езеро. Има два басейна с луга, които са отворени за посетители. Водата в тях е червена и много солена. Лугата помага за лечение и профилактика на болести, свързани с опорно-двигателния механизъм, кожни възпаления и рани, разширени вени и настинки.
Работното време е от 8 до 20 часа. Почти винаги е пълно с хора, като входът е 2 лева и дава право за неограничено ползване. Специалистите обаче препоръчват да не се стои повече от 20-30 минути в басейните.
Повечето посетители минават първо през тях, след което се отдават на калотерапия.
Лечебната кал е утаечен продукт на затвореното солено езеро.
Хората гребат с шепи кал от езерото и мажат телата си, след което се оставят да съхнат под слънчевите лъчи. След като калта засъхне, те отиват до морския бряг и я отмиват. Брегът на морето в този край е каменист и се ползва само за целите на калолечението.
Съвети за едноседмична ваканция
Спане – вместо хотел, препоръчваме да наемете цял апартамент в центъра или до Морската градина. Ние заложихме на тристаен апартамент на ул. “Славянска”, който резервирахме през Booking.com. Всичко беше супер – чисти стаи, нови мебели и уреди, удобни легла, тишина и спокойствие през нощта, подземен безплатен паркинг. Цената – 120 лв на вечер.
Храна
“Старата кръчмъ” – нашият фаворит. Страхотни хора. Много вкусна храна. Порциите са достатъчно големи, цените – много приемливи. Намира се на ул. “Славянска” 20 – пресечка на главната “Богориди”. Има десетина маси на открито, но е добре да си резервирате поне няколко часа по-рано, защото бързо се пълни.
“Даляна” – бирария на Морска гара, която е от създателите на едноименното заведение в местността Отманли, което има статут на култово за бургазлии. Тук сервират рибена чорба и всякакъв вид риба – пържена и на скара. Има много маси на открито с гледка към корабите. И детски кът в близост, което е голям плюс за семейства с деца.
8mama’s – намира се в стара къща с аристократична архитектура в близост до Морската градина. Има и заден двор с десетина маси на открито. Храната е много вкусна, цените са една идея по-високи от “Старата кръчмъ”, но и изборът на блюда е по-голям.
Плаж
Ние ходихме всеки ден на плажа пред бар BAYWATCH, където има безплатни чадъри и пуфове за клиентите на заведението. Ползването им не е обвързано с консумация! Цените в заведението са много добри. Голяма наливна бира е 2.70 лв.